OFERTA

WARSZTATY

W PARKU LEGEND

Biuro Turystyczne Gołoborze Travel – oferta

Warsztaty


1,5 godz.

 trwają około 1,5 godz.,
rozpoczynają się o stałych godzinach
9.00, 11.00, 13.00, 15.00

<20 osób

Grupa powinna liczyć 20 osób

5+ y/o

dla dzieci od 5 roku życia,
dorosłych i seniorów

Cena dla grupy  20 osobowej zawiera:

  • wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia
    warsztatów

  • własnoręcznie wykonane prace uczestnicy warsztatów zabierają ze sobą.

Cena za udział w 1 warsztacie

700zł.

/grupa 20 osobowa

grupa warsztatowa może liczyć max 25 osób, wówczas dopłata za każdą dodatkową osobę wynosi 35 zł

Jesteś zainteresowany ofertą warsztatową?
Skontaktuj się z nami

WARSZTATY – OFERTA DLA GRUP


  • Warsztaty wycinankarskie

    • Celem zajęć jest nauka własnoręcznego wykonywania tradycyjnych świętokrzyskich wycinanek

    Wycinanka stanowi najbardziej charakterystyczny  element polskiej sztuki ludowej i liczy sobie ponad 150 lat. Był to jeden z najpiękniejszych elementów  świątecznego wystroju wiejskiej izby i jest niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej.


    Warsztaty wycinankarskie w Parku Legend prowadzi
    Pani Lucyna Kozłowska, która słynie ze zdobnictwa ludowego regionu świętokrzyskiego. Jej prace ukazują cenne  dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej. Można wśród nich znaleźć czarownice, diabły, Dymarkę Świętokrzyską, koguta, choinki, i wiele innych elementów  charakterystycznych dla regionu Gór Świętokrzyskich. Jej prace w papierze, materiale, a nawet na liściach są rozpoznawalne w całym kraju. Pani Lucyna jest również autorką serii wycinanek przedstawiających legendy świętokrzyskie prezentowane w nowopowstałym Parku Legend.

    Warsztaty wycinankarskie to spotkanie ze świętokrzyską tradycją ludową, która pod czułym okiem instruktorki pozwoli na zgłębienie jej tajników. Uczestnicy warsztatów wykonują pod okiem prowadzącej ciekawe i twórcze prace. W trakcie zajęć integrują się ze sobą, uczą się pracy samodzielnej i w grupie. Podtrzymują więź pokoleniową i rozwijają poczucie przynależności regionalnej i narodowej.

  • Warsztaty rzeźbiarskie

    •  Celem zajęć jest nauka własnoręcznego wykonywania drewnianych rzeźb przez praktykę pod okiem doświadczonego instruktora. Skupiamy się na rzemieślniczych technikach pracy.


    Nauka rzeźbienia w drewnie to fascynująca przygoda, która oferuje nie tylko możliwość tworzenia pięknych dzieł sztuki, ale też to wspaniała droga do odkrywania swojego artystycznego potencjału i tworzenia wyjątkowych dzieł. Wstępem do warsztatów rzeźbiarskich
    jest prezentacja umiejętności prowadzącego i słowo o ludowej rzeźbie świętokrzyskiej. Następnie nauka wykorzystywania tradycyjnych narzędzi do obróbki drewna jak dłuta, piły, strugi, noże czy papier ścierny – praktyczne wskazówki „dla kogoś, kto nigdy nie trzymał dłuta w dłoni!”. Przyjęło się sądzić, że rzeźbienie w   drewnie to trudne i wymagające zajęcie. Aby czerpać przyjemność z rzeźbienia, nie trzeba być artystą po Akademii Sztuk Pięknych! Można być po prostu pasjonatem, który bardziej niż spełniania się w akcie twórczym, oczekuje od tego zajęcia satysfakcji i czystej radości.

    Uczestnicy warsztatów będą zgłębiać tajniki rzemiosła pod czujnym okiem rzeźbiarza Kazimierza Kopcia – artysty rzeźbiarza, emerytowanego pracownika Instytucji Kultury. Pan Kazimierz rzeźbi w drewnie od 1973 roku prace o tematyce świeckiej i sakralnej. Rzeźby nasącza brunatną bejcą, bądź pokrywa barwną polichromią. Pierwsze kroki stawiał w Zakładowym Domu Kultury Drzewiarz. Był jednym z założycieli Stowarzyszeń Twórców Kultury i kierownikiem sekcji rzeźby. Swoje  autorskie wystawy miał m.in. w Berlinie, Brukseli, na Ukrainie. Jest uczestnikiem wielu ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich. Warsztaty rzeźbiarskie z dziećmi i młodzieżą prowadzi od 1999 roku.

  • Warsztaty tworzenia lalek „motanek”

     Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się własnoręcznego wykonywania słowiańskiej lalki motanki. W ramach warsztatów wykonają 1 lalkę motankę Czarownice, która będzie składać się z wyciętych różnych kawałków kolorowej tkaniny, nici, wypełniacza i patyczka do miotły. Uczestnicy będą mieli za zadanie zmotać za pomocą jedynie tkaniny oraz nici Czarownice Świętokrzyską. Do każdej czarownicy zostanie  przytroczony sznureczek, dzięki czemu będzie można je powiesić w bądź jakim miejscu. Na zakończenie każdy z uczestników zabierze ze sobą wykonane przez siebie Czarownice.

  • Warsztaty mydlarskie

     Uczestnicy warsztatów wykonują własnoręcznie mydełka z bazy glicerynowej, którą kroją i przygotowują do topienia, dodają wybraną przez siebie kompozycję barw, zapachów i ziół.
    Uczestnicy warsztatów sami podejmują decyzję, jaki kształt wybierają i co będzie zatopione w mydełku. Wykonanie mydeł z bazy glicerynowej jest bezpieczne dla zdrowia i mydełka są gotowe do użycia zaraz po zastygnięciu.
    Warsztaty służą przede wszystkim odprężeniu wśród kolorowych mydełek, pięknych zapachów i delikatnych płatków kwiatowych. Dostarczają wiele wrażeń sensorycznych. Pokazują dzieciom, iż powszechnie znane im mydło może nie tylko stanowić atrybut czystości, ale również stać się niepowtarzalnym, pachnącym dziełem sztuki. Jednocześnie zdobywają wiedzę na temat wykonywania mydełek, ich składu, właściwości. Dowiadują się, że przyprawy i zioła są świetnymi dodatkami do bazy mydlanej i nadają mydełkom konkretne cechy

  • Warsztaty zielarskie

     Prezentacja i przybliżanie zwiedzającym tematyki  wiązanej z zielarstwem i fitoterapią – leczeniem przy pomocy roślin czyli najstarszym sposobem terapii, który od niepamiętnych czasów utrzymuje się w lecznictwie  ludowym, prezentacja roślin cenionych i łatwych w pozyskaniu roślin, wykorzystywanych w ziołolecznictwie, przygotowanie naparu ziołowego „Napar na miłość” ze świeżych i dostępnych w określonej porze roku ziół lub suszonych (okres zimowy) z możliwością degustacji, a w przypadku warsztatów kosmetycznych mieszanki ziołowej
    do pielęgnacji ciała i włosów.


    Tematyka warsztatów jest indywidualnie dopasowana do wieku i zainteresowań uczestników. Warsztaty zielarskie z Szeptuchą to fascynująca przygoda, która nie tylko pozwoli poznać rosnące wokół zioła ale również poznać ich zastosowanie w przeszłości i obecnie. Warsztaty są prowadzone przez Panią Monikę Dygas – zielarkę – fitirapeutkę, zajmującą się również naturopatią, a w szczególności hirudoterapią (pijawki lekarskie) i terapią bańkami ogniowymi.
    Z pozyskanych przez siebie surowców zielarskich od wielu lat wykonuje kosmetyki, maceraty olejowe, woreczki zapachowe i mydła. Pani Monika propaguje aktywny tryb życia, jeździ konno, morsuje i jest instruktorem jogi i relaksacji. Swoimi pasjami zaraża innych i chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Nieopodal Starachowic stworzyła swoje małe muzeum etnograficzne – „Chata Szeptuchy”, które pełni również funkcję pracowni zielarskiej. Szeptucha jest także zawodowo germanistą i nauczycielem języka niemieckiego, dlatego przeprowadzenie warsztatów jest też możliwe w języku niemieckim.

  • „Legendarne Góry Świętokrzyskie”

    prezentacja multimedialna
    •  Dla kogo?
      Dla dzieci od 9 roku życia, dorosłych oraz seniorów
    • Czas trwania?
      1,5 godz
    •  Cena?
      500 zł/grupa do 25 osób

    Przekazywane treści posiadają interdyscyplinarny charakter i wykorzystują podstawy programowe z zakresu języka polskiego, geografii, historii, przyrody i biologii. Legendarne Góry Świętokrzyskie – to multimedialna podróż w czasie przez najstarsze góry Europy, które skrywają wiele tajemnic. Podczas prezentacji uczniowie poznają historię regionu świętokrzyskiego związaną z działalnością pierwszych mieszkańców tych ziem począwszy od epoki kamienia przez epokę żelaza, średniowiecze do dnia dzisiejszego. Dowiemy się co to jest mit oraz to czy w każdej legendzie kryje się ziarnko prawdy? Pogadanka łączy fakty historyczne w kontekście genezy świętokrzyskich legend i opowieści ze szczególnym uwzględnieniem Łysej Góry – najbardziej legendotwórczego wzniesienia w Polsce. Dowiemy się min. jak ludzie wyobrażali sobie powstanie łysogórskich Gołoborzy, a jak wyglądały faktyczne procesy ich powstania. Skąd wzięły się legendy o czarownicach i kim byli legendarni Wandalowie. Poznamy ważne wydarzenia z historii regionu oraz dowiemy się skąd wywodzą się nazwy wielu miejscowości jak Kielce, Sandomierz oraz skąd wzięła się nazwa Łysicy, Łysej Góry czy Gór Świętokrzyskich? 

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Jeśli masz wątpliwości i chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu

Available for All Levels

© 2023 PDGŚ "Łysa Góra", All Rights Reserved. Projekt i wykonanie e-Łysogóry